Samarbeidet mellom St. Olav Hospital og Trondheim kommune om pleie av ferdigbehandlede pasienter, har bidratt til at antallet korridorpasienter ved sykehuset er mer enn halvert fra januar til juni.
Men tiltaket er ikke tilstrekkelig for å løse problemet, mener administrerende direktør Paul Hellandsvik i Helse Midt-Norge.
- Det er nødvendig å gjennomgå flere forhold knyttet til pasientflyten ved sykehusene i regionen - fra ankomst til utskriving, hvis man skal finne en varig løsning, mener Hellandsvik.
Det at pasienter må ligge i korridorene er først og fremst et problem ved St. Olavs Hospital HF. Etter to uker med registreringer, kan det også se ut som om Helse Nordmøre og Romsdal HF har korridorpasienter. Av sykehusenes sengetall totalt utgjør sengene i korridorene 3-4 prosent. Også i Helse Sunnmøre og Helse Nord-Trøndelag forekommer korridorpasienter, men i langt mindre omfang.
Ved inngangen til 2002 var det registrert et gjennomsnitt på 79 korridorpasienter ved St. Olavs Hospital, mens tallet var 31 ved utgangen av mai. Selv om utviklingen ved sykehuset har vært positiv, viser utviklingen de siste ukene at antallet korridorpasienter igjen øker noe.
- Dette er et alvorlig kvalitetsproblem for de avdelinger og poster dette gjelder. Det arbeides derfor aktivt for å iverksette tiltak for å bedre situasjonen. Utskriving av utskrivingsklare pasienter er et mål i seg selv, men neppe tilstrekkelig for å fjerne overbelegget, sier Hellandsvik.
Verken ved Orkdal Sanitetsforenings sykehus HF eller Psykisk Helsevern i Sør-Trøndelag HF er korridorpasienter noe problem.