Riksrevisjonen slår fast at Helse Midt-Norge er eneste region som har klart å innfri kravet til økonomisk resultat som Helse- og omsorgsdepartementet har stilt de siste årene.
- Omstillingsarbeidet i Helse Midt-Norge har vært krevende, men det har gitt resultater. De to siste årene har det økonomiske resultatet vært i tråd med det kravet som eier har satt. Denne snuoperasjonen har gjort det mulig for oss å fullføre utbyggingen av det nye universitetssykehuset i Trondheim. Jeg opplever at kravet om å drive i tråd med budsjett blir respektert av helseforetakene og at dette gjelder fra avdelingsnivå og opp. For året 2009 har vi budsjettert med et overskudd på 178 mill. kroner, og prognosene så langt viser at dette er innenfor rekkevidde, sier styreleder Kolbjørn Almlid i Helse Midt-Norge RHF.
Riksrevisjonens gjennomgang av den økonomiske styringen av helseforetakene i Norge inngår i en rapport som ble overlevert tirsdag 10. november 2009 om forvaltningen av statlige selskaper.
Økonomistyringen er ett av flere styringsmål som helseforetakene er vurdert ut fra. Det handler for øvrig om utvikling innen ventetid, utsendelse av epikriser, antall korridorpasienter, strykninger, aktivitetsnivå mv. Helse Midt-Norge RHF har forbedringspotensial på flere av styringsmålene og følger opp disse gjennom sin månedlige statusrapportering til styret.
Her finner du riksrevisjonens rapport - Dokument 3:2 (2009-2010)
Kontaktperson for media:
Styreleder Kolbjørn Almlid, Helse Midt-Norge RHF – mob.tlf. 90600994