Hopp til hovedinnhold

Arbeidsmiljøet i sykehus i fokus

 

Arbeidsmiljøet settes i fokus når Arbeidstilsynet i 2005 gjennomfører sin tilsynskampanje "God vakt! Arbeidsmiljø i sykehus". I den forbindelse er det også presentert en landsomfattende spørreundersøkelse gjennomført høsten 2004. Helse Midt-Norge har på egenhånd satt arbeidsmiljøet i fokus bl.a. gjennom egne spørreundersøkelser.

- Innsatsen for helse, miljø og sikkerhet (HMS) er viktig for oss. HMS-arbeidet styrker kvaliteten, gir bedre planlegging og drift og bidrar slik at vi når de mål vi har satt for Helse Midt-Norge, sier organisasjonsdirektør Sveinung Aune.

Arbeidstilsynet gjennomfører i 2005 den landsomfattende kampanjen “God vakt” som skal bidra til å styrke HMS-arbeidet og bidra til at ansatte ikke utsettes for helseskadelige psykiske eller fysiske belastninger.

I Helse Midt-Norge er det etablert et eget HMS-nettverk og programmet for ledelsesutvikling har satt fokus på arbeidsmiljøet gjennom egne undersøkelser.

I forkant av “God vakt” er det nå lagt fram resultater fra en landsomfattende spørreundersøkelse utført av Arbeidsforskningsinstituttet for Arbeidstilsynet.

Her er noen positive funn:

  • Svært høy faglig bevissthet hos våre medarbeidere
  • Et aktivt støttende arbeidsmiljø, preget av fortrolighet og tillit. Gjelder både ledere og kolleger
  • Stort mulighetsrom for personlig utvikling
  • Store påvirkningsmuligheter og selvstendighet i arbeidsutførelsen
  • Rett profil på hva som styrer arbeidstempoet (pasientfokus)
  • Bra systematikk i HMS-arbeidet

Svarene bekrefter at det skjer endringer og omstillinger i betydelig grad. Det gir positive utfordringer for mange og kan oppleves frusterende av noen. Helse Midt-Norges egen undersøkelse viste at der omstilling og aktivitet er størst, oppleves også kvalitet og arbeidsmiljø å være best.

Undersøkelsen på landsplan gir sykehusene en del utfordringer som må gripes fatt i:

  • 19 % sier at de har opplevd/vært vitne til mobbing i løpet av siste halvåret. Funnet er alvorlig og vil kreve nærmere kartlegging. Mobbing er selvsagt uakseptabelt krever at det bli satt i verk tiltak.
  • Våre ledere har for dårlig beslutningskompetanse. Dette vektlegges sterkt i lederopplæringen - ledelse er ansvar for å ta beslutninger. Lederne er også for dårlig til å gi jevnlige tilbakemeldinger - til tross for at de oppleves som støttende.
  • Ledelsen på RHF-nivå og på toppledernivå oppfattes å ha for lite kunnskap om den virksomheten som de skal lede.
  • 32 % føler at de går på akkord med egne verdier i arbeidet.
  • 25 % oppgir å ha helseplager som helt eller delvis skyldes jobben. Dette er for høyt og viser betydningen av å gjøre en aktiv innsats på dette området. Helseforetakene har tatt denne utfordringer og gjennomsnittlig sykefravær har gått ned med 2 % i løpet av 2004 i Helse Midt-Norge.

Du finner mer informasjon her:

Arbeidstilsynet
Arbeidsforskningsinsituttet