Hopp til hovedinnhold

Statsråd Ansgar Gabrielsen besøkte Helse Midt-Norge


- Det viktigste målet for mitt besøk var å få dannet meg et bilde av hvordan helsereformen er gjennomført i denne delen av landet. Helse Midt-Norge har presentert seg på en fenomenal måte og jeg har fått bekreftet den antakelsen jeg hadde på forhånd, sier helse- og omsorgsminister Ansgar Gabrielsen.

Statsrådbesøket startet i Trondheim der det var befaring og gjennomgang av status for det nye universitetssykehuset. Gabrielsen ga uttrykk for at han er imponert over prosjektet der fase 1 er i rute både kostnadsmessig og tidsmessig.

 Helse- og omsorgsminister Ansgar Gabrielsen flankert av adm.dir. Paul Hellandsvik og styreleder Per Sævik i Helse Midt-Norge RHF under besøket i Stjørdal.
Helse- og omsorgsminister Ansgar Gabrielsen flankert av adm.dir. Paul Hellandsvik og styreleder Per Sævik i Helse Midt-Norge RHF under besøket i Stjørdal.
Det ble også orientert om Helse Midt-Norges erfaringer med individuelle behandlignsfrister. Dette ble innført allerede ett år før rettigheten gjennom lov ble innført for hele landet.

Under presentasjonene i Stjørdal fikk statsråden innblikk i arbeidet med å redusere ventelister og ventetid, tiltakene for å fjerne korridorpasient-problemet, bringe sykehusenes økonomi under kontroll og spesielt fokus ble satt på opptrappingsplanen for psykisk helsevern og rusreformen der Helse Midt-Norge som eneste region har valgt å etablere et eget helseforetak for rusbehandling.

Dekanus Gunnar Bovim fra Det medisinske fakultet ved NTNU orienterte om forskningsinnsatser på helseområdet i Midt-Norge, og var bl.a. innom mulighetene som HUNT (Helseundersøkelsen i Nord-Trøndelag) åpner.

Leder i det regionale brukeruvalget, Annlaug Stavik deltok og orienterte om hvordan brukermedvirkning er organisert i helseforetakene og i regionen. På samme måte presenterte tillitsvalgte om etableringen av kontaktfora og ansattemedvirkning i helseregionen. De benyttet også anledningen til å kommentere aktuelle utfordringer for Helse Midt-Norge og påpekte behovet for et psykiatrisenter på Øya i Trondheim.

Statsråd Gabrielsen poegterte hvor viktig det er med god dialog mellom helseforetakene og politikere på lokalt, regionalt og nasjonalt nivå. Han mente det er positivt at Helse Midt-Norge har vektlagt dette.