Byggingen av nytt universitetssykehus i Trondheim går betydelig bedre enn budsjett. Første byggefase ved det nye universitetssykehuset i Trondheim er tatt i bruk. Sluttprognosen er 5,2 milliarder, som er 435 millioner kroner under
- Regionen har gjennom byggefase 1 fått 91 000 kvadratmeter nytt sykehus uten at dette belaster regionen i vesentlig grad. Når det gjelder byggefase 2 skal prosjektet i hovedsak finansieres med lån. Dette vil merkes i form av økte kostnader på renter og avdrag, særlig fra 2010, sier administrerende direktør Paul Hellandsvik.
Byggefase 2 runder i disse dager 1 million arbeidstimer, og følger budsjett og tidsplan. Faren for kostnadsøkninger fra svingninger i markedet er redusert gjennom inngåtte samspillkontrakter med alle hovedentreprenører. Fase 2 er budsjettert til 6,8 milliarder, og det meste er ferdigbygd i 2009.