Hopp til hovedinnhold

Jan Eirik Thoresen blir ny adm.dir.

Jan Eirik K. Thoresen (55) er ansatt som ny administrerende direktør for Helse Midt-Norge RHF. Thoresen har vært konstituert i stillingen siden januar.

- Vi har lagt vekt på å rekruttere en leder som har solid kompetanse på helseområdet og samtidig kan bidra til å sikre god økonomistyring. Det er nødvendige forutsetninger for å kunne videreutvikle spesialisthelsetjenesten i Midt-Norge i årene framover. Det må bl.a. satses mer på å utvikle samhandlingen mellom spesialisthelsetjenesten og kommunene. Thoresen har dokumentert både kunnskaper og evner på alle disse områdene. Jeg er svært tilfreds med at han har sagt seg villig til å ta på seg ansvaret med å sikre befolkningen i Midt-Norge et godt og likeverdig behandlingstilbud i tida som kommer, sier styreleder Kolbjørn Almlid i Helse Midt-Norge RHF.

Delphi Consulting har bistått et rekrutteringsutvalg som ble oppnevnt av styret for Helse Midt-Norge RHF i arbeidet med å rekruttere ny administrerende direktør. Det er søkt etter kandidater over hele landet og Thoresen har kvalifisert seg i konkurranse med andre kandidater i en åpen og bred prosess.

- Jeg er ydmyk i forhold til oppgaven. Vi bygger og har investeringsplaner for milliardbeløp i sykehus samtidig som vi trapper opp og moderniserer det psykiske helsevernet og rusbehandlingen i Midt-Norge. Dette gir oss et godt utgangspunkt for å gi et bedre tjenestetilbud, men det vil også kreve at vi er dyktige til å prioritere riktig. Innbyggerne i Midt-Norge skal føle trygghet for at de vil bli tatt godt vare på og få god behandling når de har behov for det. Vi må fortsette å utvikle kvalitet i dialog med brukerne av våre tjenester. Med de mange dyktige medarbeiderne vi har i våre helseforetak og enheter, mener jeg vi har gode forutsetninger for å løse oppgavene sammen, sier administrerende direktør Jan Eirik Thoresen i Helse Midt-Norge RHF.

Helse Midt-Norge RHF har ansvar for spesialisthelsetjenesten i Møre og Romsdal, Sør-Trøndelag og Nord-Trøndelag. Virksomheten er delt inn i seks helseforetak og omfatter over 14.000 ansatte. I 2006 hadde foretaksgruppen driftsinntekter på 11 milliarder kroner.

Jan Eirik K. Thoresen er 55 år og fra Trondheim. Han er lege og kirurg med mage/tarm som sitt spesialfelt og han har mastergrad i Helseadministrasjon fra Universitetet i Oslo. Han tiltrådte som medisinsk sjef for RiT2000 i 1999 og ble rekruttert som fagdirektør i Helse Midt-Norge RHF ved helsereformens start i 2002. I 2005 ble han i tillegg viseadministrerende direktør i det regionale helseforetaket. I perioden har han også i perioder vært konstituert som administrerende direktør ved St. Olavs Hospital HF og Helse Nord-Trøndelag HF. Han har vært konstituert som administrerende direktør i Helse Midt-Norge RHF siden januar 2007. Thoresen har og har hatt verv i flere nasjonale råd og utvalg i tilknytning til medisin og helsespørsmål.

Kontaktpersoner:
Styreleder Kolbjørn Almlid  mob.tlf. 906 00 994
Adm.dir. Jan Eirik Thoresen  mob.tlf. 970 62 470