Hopp til hovedinnhold

Juli ga økt ventetid og flere fristbrudd

Både ventetid og antall fristbrudd i Helse Midt-Norge har økt i løpet av sommeren. Offisielle tall per utgangen av juli er nå publisert på våre nettsider.

Det er ikke unormalt at ventetiden øker gjennom sommeren på grunn av ferieavvikling, men helseforetakene i Midt-Norge er nå på betydelig etterskudd i forhold til kravet om en gjennomsnittlig ventetid på 65 dager. Ved utgangen av juli var den 101 dager for alle pasienter på venteliste. For pasienter med rett til nødvendig helsehjelp var den 68 dager.

 

Helse Midt-Norge har redusert antallet fristbrudd blant pasienter på venteliste fra over 5000 i fjor til 600 i juni, men i løpet av juli er fristbruddene mer enn fordoblet og kommet opp i 1344. Kravet til helseforetakene er at det ikke skal forekomme fristbrudd.

 

- Det må nå gjøres en jobb innad i helseforetakene for å ta ned ventetid og fjerne fristbrudd. Hovedtyngden av pasienter med fristbrudd venter på poliklinisk konsultasjon. Dette er også hovedårsaken til økt ventetid. Hvis det er slik at helseforetaket ikke er i stand til å gi pasienten behandling innen den tid han eller hun har krav på, må man se om dette kan løses ved andre enheter i regionen eller ved kjøp at plass hos private som vi har avtale med. Det regionale helseforetaket kommer til å være en pådriver for at dette skjer, sier fagdirektør Nils H. Eriksson i Helse Midt-Norge RHF.

Her finner du presentasjoner som viser utviklingen i ventetid og fristbrudd samt andre kvalitetsindikatorer for helseforetakene i Midt-Norge.

Tilbakemelding på denne siden

Publisert: 22.09.2011 11:50

Tor Harald Haukås