Hopp til hovedinnhold

Styrker ambulansetjenesten i Midt-Norge

Ambulansetjenesten styrkes og blir en enda viktigere del av den akuttmedisinske behandlingstjenesten. I forslag til revidert plan for prehospitale tjenester blir dagens ambulansestasjoner opprettholdt og flere får tilstedevakt hele døgnet. Antallet AMK-sentraler reduseres til to (Trondheim og Ålesund). I Nord-Trøndelag foreslås det at helseforetaket overtar ansvar for drift i ett av ambulanseområdene. Styret for Helse Midt-Norge RHF tar stilling til saken i møte 4.-5. mai.

- I tråd med Strategi 2020 og samhandlingsreformen, vil de prehospitale tjenestene i økende grad være en integrert del av spesialisthelsetjenesten. Mye peker derfor i retning av at ambulansetjenesten i framtiden bør være en del av helseforetakenes egen virksomhet. En slik endring vil imidlertid bety betydelige investeringer ut over det som allerede ligger i vedtatt langtidsbudsjett. Forslaget som nå legges fram for styret er derfor begrenset til at bare ett ambulanseområde i Nord-Trøndelag skal driftes av helseforetaket fra 2013 i tillegg til de stasjoner i Møre og Romsdal som driftes av helseforetakene i dag. Den øvrige delen av ambulansetjenesten som i dag drives av private, foreslås lyst ut på konkurranse, sier fung. direktør for helsefag, forskning og utdanning, Henrik A. Sandbu i Helse Midt-Norge RHF.

Den faglige vurderingen som ligger til grunn for planen, konkluderer med at Midt-Norge i dag har en fornuftig plassering av ambulansene. Det foreslås derfor ingen endring i stasjoner, men innføres skjerpede krav til faglig standard og alle helseforetak innfører undervisningsambulanser etter modell fra St. Olavs Hospital. Det legges vekt på kompetanse, faglig utvikling og mulighet for rullering for personellet. Noen stasjoner oppjusteres og får tilstedevakt hele døgnet. Bruken av hjemmevakt reduseres

Helse Midt-Norge har i dag AMK-sentraler i Ålesund, Molde, Trondheim og Namsos. Når sykehusene i Møre og Romsdal samles i ett helseforetak for hele fylket, anbefales det å samordne AMK-funksjonen og legge denne til Ålesund. Det betyr at sentralen også vil koordinere luftambulansetjenesten. I tillegg legger man vekt på å sikre robuste fagmiljøer. På denne bakgrunn anbefales det også å samordne AMK-funksjonen for Trøndelag ved St. Olavs Hospital i Trondheim.

- Arbeidsgruppen som har sett på erfaringene med dagens AMK-organsiering, var ikke samstemt i sin anbefaling. Forslaget om å gå fra fire til to AMK-sentraler vil være omstridt og berører i særlig grad ansatte ved dagens AMK’er i Molde og Namsos. Hvis styret er enig i omleggingen, vil vi ha en tett dialog med helseforetakene om hvordan dette skal skje på en betryggende måte både for befolkning og ansatte, sier Sandbu.

Her finner du: Saksframlegg med vedlegg1 og vedlegg2 for styremøte 4.-5. mai.

Kart over ambulansestasjoner
i Helse Midt-Norge

Rød farge angir stasjon med tilstedevakt hele døgnet.
Grønn farge angir tilstedevakt dagtid/hjemmevakt kveld/natt/helg
(fargene gjengir administrerende direktørs forslag til beredskap)

Foreslåtte endringer
fra 2013
Nord-Trøndelag
Ambulansekart Nord-Trøndelag

Område 1:

Ingen forandring,
beredskap
vurderes i
planperioden

 

Område 2:

Ved stasjonene
Meråker, Leksvik
og Verran innføres
tilstedevakt hele
døgnet.

Sør-Trøndelag
Ambulansekart Sør-Trøndelag

Område 3:

 

Stasjon Ørland,
Ørlandbil 2 justeres
fra dag/kveldsbil
0800-2300 alle dager
til
0800-2000 alle dager.

 

Område 4:

Ingen forandring

Stasjon Rissa,
Rissa bil 2 blir
2-bårebil og flyttes
til Trondheim
for spesielt å kunne
ta transporter ut fra
sykehus mot Fosen
og retur.
Møre og Romsdal
Ambulansekart Møre og Romsdal

Område 5:

 

Stasjon Sandøy:
Dagens beredskapsbil
erstattes med en
fullverdig ambulanse
(reservebilstandard)

Stasjon Midsund:
Beredskap justeres
til stasjonsvakt
0900-1400,
resten hjemmevakt.

Stasjon Aukra:
Det innføres
stasjonsvakt
hele døgnet

 

Område 6:

Stasjon Ålesund:
En av dagens biler
endres til 2-bårebil

Det etableres en
overføringsbil (dagbil)
i Nordmøre og
Romsdal
stasjonert etter
helseforetakets
beslutning.

Tilbakemelding på denne siden

Publisert: 28.04.2011 14:02

Tor Harald Haukås