Vinterseminaret 2008 på Helsfyr i Oslo samlet mange og handlet om mye. Sentralt i konferansen ble arbeidet med Strategisk plan for NK-LMS for 2008-2012.
Har dyrene i Afrika noe til felles med et sykehus? Ja, det kan se ut til at professor Ove Jakobsen mener det. Han er knyttet til Senter for økologisk økonomi og etikk ved Handelshøgskolen i Bodø og holdt foredrag på vinterseminaret til NK-LMS 7.-8. februar i Oslo. Noe av hans poeng er at den tradisjonelle økonomiske tenkningen ikke tar hensyn til viktige sider ved tilværelsen, særlig det som er knyttet til natur – og dermed menneskets livsgrunnlag – og dessuten livskvalitet, som bl.a. er et uttrykk for at enkeltmennesker opplever mening og mulighet til å utvikle sitt potensiale, på flere felt. En økologisk måte å styre på må danne en kommunikativ arena der representanter for økonomi (i "smal" forstand), kultur og natur kommer sammen og drøfter problemstillingene. I likhet med et økologisk system må altså "artene" samvirke for å oppnå ballanse og bærekraft.
En del av konferansen ble også brukt til å drøfte utkastet til Strategisk plan for NK-LMS. Deltagerne ble delt inn i grupper og kom med innspill til planen. I løpet av samlingen ble det også klart at kompetansesenteret ber om en høringsuttalelse innen medio juni fra LMS-ene i hver enkelt region. Planen skal gjelde fram til 2012 og beskriver mål og tiltak innen forskning, fagutvikling, kvalitetssikring, kompetansespredning og organisering mm.
Andre tema under konferanse var evaluering, psykisk helse, "effekt" av pasientopplæring, brukermedvirkning og selvhjelp.
Konferansen samlet rundt 130 deltagere fra hele landet og var et klart uttrykk for at pasientopplæringsfeltet har en stor og bred "familie".