Vi anbefaler at du alltid bruker siste versjon av nettleseren din.

Mandatet for arbeidsgruppe omkring hjertebehandling

Fagledernettverket for kardiologi i Helse Midt-Norge skal se på kvaliteten på behandlingstilbudet til pasienter med akutt hjerteinfarkt i regionen. Fagledernettverket, eller arbeidsgruppen, har fått et mandat som blant annet inneholder en rekke spørsmål vedrørende kvaliteten på hjertebehandlingen i regionen.

Publisert 24.09.2025
Sist oppdatert 25.09.2025
En bygning med glassvinduer
Helse Midt-Norge RHF har satt ned arbeidsgruppen som skal se på kvaliteten på behandlingstilbudet til pasienter med akutt hjerteinfarkt i regionen. Foto: Helse Midt-Norge RHF

Spørsmålene er:

  • Hvordan har forekomsten av hjerteinfarkt (aldersjustert) utviklet seg i regionen som helhet og i de ulike opptaksområdene?
  • Hva er kunnskapsgrunnlaget for ulike behandlinger av hjerteinfarkt?
  • Hvordan er utviklingen i akutt reperfusjonsbehandling med trombolyse og PCI i regionen som helhet og i de ulike opptaksområdene?
  • Hvor stor andel av pasientene er det som av medisinske årsaker ikke kan tilbys trombolyse eller PCI?
  • Hvilken andel av aktuelle pasienter gis akutt behandling innen anbefalt tid, og hva er årsakene til at behandling gis for sent?
  • Hva er status med hensyn til annen oppfølgende behandling (iverksetting av ulike forebyggende legemidler)?
  • Hvordan er aldersjustert overlevelse regionalt (sammenliknet med Norge og internasjonalt) og de ulike opptaksområdene 30 dager og ett år etter hjerteinfarktet?
  • Hva finnes av dokumentasjon på andre utfall knyttet til hjertefunksjon (EFV) i regionen og i ulike opptaksområder?
  • Hvor er det avvik fra praksis i Midt-Norge og nasjonale og internasjonale anbefalinger og standarder?
  • Hvilke forbedringstiltak kan være aktuelle i den prehospitale kjeden, behandling ved lokalsykehuset og evt. overføring til PCI-senter?

 

Arbeidsgruppen har representanter fra de tre helseforetakene i regionen, og skal sammenstille og vurdere data om behandling av STEMI-hjerteinfarkt fra prehospitale tjenester til sykehus. Gruppen skal videre gi en vurdering av forskjeller på tvers av de ulike sykehusenes opptaksområder i regionen.

Les mer om gruppen her

Les mandatet her:

 

Om du vil ha kontakt med gruppen, kan de kontaktes via Helse Midt-Norge RHF.