Vi anbefaler at du alltid bruker siste versjon av nettleseren din.

Menneskerettigheter og anstendige arbeidsforhold

Vi ønsker å kjempe imot arbeidslivskriminalitet og sosial dumping.

Innsats mot arbeidslivskriminalitet (akrim) og sosial dumping er en viktig del av  oppdraget til spesialisthelsetjenesten for å ivareta samfunnsansvaret.

I et arbeidsmarked preget av redusering av kostnader til arbeidstakere, er risikoen stor for utnyttelse av sårbare arbeidstakere. I et mer globalisert og mobilt arbeidsmarked er det særlig migrantarbeidere som blir utnyttet.

Ved å unnlate å stille krav og følgje opp akrim og sosial dumping, kan dette bidra til å undergrave velferdssystemet ved at kriminelle utnytter et system basert på tillit. Etisk handel er å fremme forsvarlige arbeids- og miljøforhold i globale leverandørkjeder.
Spesialisthelsetjenesten skal bidra til ivaretakelse av menneskerettigheter og anstendige arbeidsforhold, i leverandørkjeden globalt og i alle aktiviteter lokalt.

Helse Midt-Norge gjennomfører aktsomhetsvurderinger i tråd med OECDs systematikk. Formålet med aktsomhetsvurderinger er å få en oversikt og vurdere risiko for om det skjer brudd på menneskerettigheter og anstendige arbeidsforhold, både internt i virksomheten og hos leverandørkjeden og forretningsforbindelser.

Sist oppdatert 17.11.2025